Our Achievements

Our Achievements 2016

Dept Competition Name Class Div Event Achievement
Track & Field  SSP-SAA Invitation Meet 2016 Jamie El – Redha Ang P6-I B 8 x 50M Relay Silver 2nd
Reinard Lim Jumao – As P6-H
Anson Chew Jin An P6-H
Brian Gan Zi Qiang P6-A
Ilya Syafique P6-A
Irving Tan Tuan Kiat P6-E
Pinto Gabriel Matthew P6-A
Shota Mark Joseph P6-E
Reinard Lim Jumao - As P6-H Long Jump Gold - 1st
Anson Chew Jin An P6-H Bronze - 3rd
Dylon Lim Yong Xiang P6-H Shot Put Gold - 1st
Zechariah Christopher Yeo P6-I Silver - 2nd
Gideon Micah Peters P6-A High Jump Gold - 1st
Brian Gan Zi Qiang P6-A NA 8th
Irving Tan Tuan Kiat P6-E 60M Hurdles Silver - 2nd
Ilya Syafique Bin Nasruddin P6-A NA 9th
Shota Mark Joseph P6-E 60M Gold - 1st
Jamie El – Redha Ang P6-I Bronze - 3rd
Muhamad Ilyas P5-P C 8 x 50M Relay Silver - 2nd
Mohd Arsyad P5-P
Simon Azulay Yan Wen P5-H
Tanmay Deshpande P5-A
Kieran Andre Longue P5-H
Thomas George Kannarkat P5-H
Ignatius Tan Tuan Yat P5-H
Keegan Lee Seng Kiat P5-E
Zhang Zhijun P5-E Long Jump Silver - 2nd
Dylan Loh Kai Yao P5-E NA 11th
Manansala Anfernee P5-E Shot Put Silver - 2nd
Benson Teo Boon Ping P5-N Bronze - 3rd
Zhang Zhijun P5-E 60M Hurdles NA 6th
Simon Azulay Yan Wen P5-H NA
Muhammad Ilyas P5-P 60M Gold - 1st
Mohd Arsyad P5-P NA 15th
Ezrie Iman Ang P4-A D 8 x 50M Relay Silver - 2nd
Jaeden Jamal P4-E
Isaac Puah Neo Wei – Wen P4-A
Mikel Bhandari P4-A
Aiden Ying Ka Kit P4-H
Renfred Ong You En P4-P
Labarrere Hugo Kai Wen P4-E
Pinto Raphael Mark P4-A
Isaac Puah Neo Wei - Wen P4-A Long Jump Silver - 2nd
Robert Lim Teck Howe P4-A Bronze - 3rd
Johnathan Lee Jie Guerrier P4-I Shot Put Bronze - 3rd
Haziq Bin Hanafiah P4-I NA 5th
Ezrie Iman Ang P4-A 50M Hurdles Gold - 1st
Mikel Bhandari P4-A NA 7th
Ezrie Iman Ang P4-A 50M Silver - 2nd
Jaedn Jamal P4-E Gold - 1st
Track & Field  Akira Swift 63rd Annual Track
And Field Championships 2016
Jaeden Jamal P4-E Under 10 100M 2nd
Mikel Bhandari P4-A 6th
Labarrere Hugo Kai Wen P4-E 600M 1st
Renfred Ong You En P4-P 3rd
Conrad Kangli Emery P4-A High Jump 1st
S Viresh Kumar P3-A 2nd
Johnathan Lee Jie Guerrier P4-I Shot put 2nd
Haziq Bin Hanafiah P4-I 4th
Isaac Puah Neo Wei - Wen P4-A Long Jump 4th
Ezrie Iman Ang P4-A 4x100M Relay 1st
Isaac Puah Neo Wei - Wen P4-A  
Jaeden Jamal P4-E  
Mikel Bhandari P4-A  
Kieran Andre Longue P5-H Under 11 600M 4th
Muhamad Ilyas P5-P High Jump 1st
Parteek Singh Sandhu P5-H 2nd
Benson Teo Boon Ping P5-N Shot Put 1st
Manansala Anfernee P5-E 2nd
Zhang Zhijun P5-E Long Jump 3rd
Dylan Loh Kai Yao P5-E 6th
Kieran Andre Longue P5-H 4x100M Relay 1st
Simon Azulay Yan Wen P5-H  
Mohammad Arsyad Bin
Mohammad Ismail
P5-P  
Muhamad Ilyas Shakeil
 Bin Indra Sahdan
P5-P  
Sturgess, Alexander P6-E Under 12 600M 6th
S Anish Kumar P6-I 8th
Gideon Micah Peters P6-A High Jump 1st
Dylon Lim Yong Xiang P6-H Shot Put 1st
Zechariah Christopher Yeo P6-I 2nd
Anson Chew Jin An P6-H Long Jump 2nd
Rohith, Sivakumar   6th
Soccer National Soccer Competition 2016 MARK CHONG KA HOU P6-A B Div National Soccer
Competition- East
 Zone
National 1st Round
- East Zone 4th 
CHIRAG S/O DEEPAK
VASWANI
P6-A
NG JING JIE RUSSELL P6-A
BENJAMIN JIEMING PHUA P6-A
COEN YAP LI HAN P6-A
JORDAN WONG
WENG HUNG
P6-E
ALEXANDER HAKIM
STURGESS
P6-E
REINARD LIM JUMAO-AS P6-H
LEROY CHU P6-H
CHRISTOPHER ARIF
 STURGESS
P6-H
MUHAMMAD DANISH
 BIN NOORAZMAN
P6-H
WAYNE LEW JUZHI P6-H
LOGGIE JACK CAMPBELL P6-I
GERALD GAN YI KAI P6-N
LUKAS MARTIN SENARTA P6-N
MOHAMMAD NABEEL
 ZACHARIA
BIN MOHAMMAD NOH
P6-P
Ad Hoc 2016 NATIONAL INTER - PRIMARY
SCHOOL TAEKWONDO
CHAMPIONSHIPS (Kyorugi)
Reginald Huey Tan Ian Jay P4-H Junior Kyorugi Junior Dicivion Male
 Poom Belt -  Under 36 Kg
2nd Placing
Ryan Lee Jia Ming P6-I Senior Kyorugi Senior Dicivion Male
Poom Belt -  Under 46 Kg
3rd Placing
Declan Joseph Ng Ooi Khaw P6-E Kyorugi Senior Dicivion Male
Poom Belt -  Under 36 Kg
3rd Placing
Track & Field  57th National Inter-Primary School
Track & Field Championships 2016
Ezrie Iman Ang P4-A D 100 M Silver - 2nd
Renfred Ong You En P4-P 600 M Bronze - 3rd
Labarrere Hugo Kai Wen P4-E Gold - 1st
Isaac Puah Neo Wei – Wen P4-A Hurdles Bronze - 3rd
Ezrie Iman Ang P4-A Gold - 1st
S Viresh Kumar P3-A HIgh Jump Bronze - 3rd
Conrad Kangli Emery P4-A Gold - 1st
Johnathan Lee Jie Guerrier P4-I Shot Put Silver - 2nd
Jaeden Jamal P4-E 4 x 100 Gold - 1st
Ezrie Iman Ang P4-A
Mikel Bhandari P4-A
Isaac Puah Neo Wei – Wen P4-A
Aiden Ying Ka Kit P4-H
LABARRERE MAXIMILIEN
KAI-EN
P4-P
Kieran Andre Longue P5-H C 600 M Bronze - 3rd
Simon Azulay Yan Wen P5-H Hurdles Silver - 2nd
Zhang Zhijun P5-E L Jump Bronze - 3rd
Muhamad Ilyas P5-P H Jump Silver - 2nd
Benson Teo Boon Ping P5-N Shot Put Gold - 1st
Manansala Anfernee P5-E Shot Put Silver - 2nd
Reinard Lim Jumao – As P6-H D 100 M Gold - 1st
Anson Chew Jin An P6-H L Jump Bronze - 3rd
Reinard Lim Jumao – As P6-H Gold - 1st
Zechariah Christopher Yeo P6-I Shot Put Silver - 2nd
Dylon Lim Yong Xiang P6-H Gold - 1st
Anson Chew Jin An P6-H 4 x 100 Gold - 1st
Jamie El – Redha Ang P6-I
Pinto Gabriel Matthew P6-A
Reinard Lim Jumao – As P6-H
Brian Gan Zi Qiang P6-A
Irving Tan Tuan Kiat P6-E
ALEXANDER HAKIM
STURGESS 
P6-E 4 x 300 Silver - 2nd
S Anish Kumar P6-I
Reinard Lim Jumao – As P6-H
Pinto Gabriel Matthew P6-A
Brian Gan Zi Qiang P6-A
Zechariah Christopher Yeo P6-I
  NATIONAL SCHOOL GAMES ARTISTIC
GYMNASTICS CHAMPIONSHIPS
 2016 - Novice
Koh Liang Jie Matthew P4-H C Floor Exercise 3rd Position
Koh Liang Jie Matthew P4-H C Horizontal Bar 3rd Position

National Inter-Pri Schools Track and Field Championships 2015

B Division - 3rd 
C Division -2nd
D Division -2nd