Home > Our Curriculum > Co-Curricular Activities (CCA) > Our Achievement Records 2019

Our Achievement Records 2019

Dept 
(CCA)
CompetitionNameClassDivEventAchievement
Track & Field3rd Singapore Athletics Under-13 Track & Field Championships 2019AUSTIN LIM KIM ENP6-HB DIV100m3rd Individual Placing at Local Event
RAFAEL PEDRO ORTEGAP6-IB DIV100m1st Individual Placing at Local Event
KIEFER HU CHENFENGP5-AC DIV4*100m Relay1st Team Placing at Local Event
TELUKULA SOURENDRAP5-AC DIV4*100m Relay1st Team Placing at Local Event
VELASQUEZ GABRIEL LAFUEP5-EC DIV4*100m Relay1st Team Placing at Local Event
NIGEL CHANG TOFTP5-HC DIV4*100m Relay1st Team Placing at Local Event
MUHAMAD ELFIEYAN DANI BIN MUHAMAD HUZAIRIP5-IC DIV4*100m Relay1st Team Placing at Local Event
ETHAN MICHAEL GROSVENORP5-NC DIV4*100m Relay1st Team Placing at Local Event
KURT ANGEL HO WEI XIANP4-AD DIV6*60m Relay1st Team Placing at Local Event
ONG YAO WEI JAMESP4-AD DIV6*60m Relay1st Team Placing at Local Event
VARGHESE ETHAN JOSEPHP4-AD DIV6*60m Relay1st Team Placing at Local Event
ETHAN DANIAL KOOLP4-ED DIV6*60m Relay1st Team Placing at Local Event
JASON ABE EMMANUEL MANIVANNAN ARUNP4-ED DIV6*60m Relay1st Team Placing at Local Event
LAM JING WEN JAVENP4-ID DIV6*60m Relay1st Team Placing at Local Event
M EASHAN KHANP4-ND DIV6*60m Relay1st Team Placing at Local Event
DARREN LUIZ TAN DE YANGP4-PD DIV6*60m Relay1st Team Placing at Local Event
DANIEL RUDD CHIAP5-HC DIV600m3rd Individual Placing at Local Event
ETHAN DANIAL KOOLP4-ED DIV60m6th Individual Placing at Local Event
M EASHAN KHANP4-ND DIV60m1st Individual Placing at Local Event
ETHAN DANIAL KOOLP4-ED DIVHigh Jump8th Individual Placing at Local Event
M EASHAN KHANP4-ND DIVHigh Jump4th Individual Placing at Local Event
JONAH JUDE SEAH YONG LE (SHE YONGLE)P5-IC DIVHigh Jump1st Individual Placing at Local Event
ETHAN MICHAEL GROSVENORP5-NC DIVHigh Jump2nd Individual Placing at Local Event
S VIRESH KUMARP6-HB DIVHigh Jump1st Individual Placing at Local Event
XAVIER ALOYSIUS TANGP6-NB DIVHigh Jump3rd Individual Placing at Local Event
TELUKULA SOURENDRAP5-AC DIVLong Jump2nd Individual Placing at Local Event
ETHAN MICHAEL GROSVENORP5-NC DIVLong Jump4th Individual Placing at Local Event
AHAN KAPILP6-AB DIVLong Jump2nd Individual Placing at Local Event
XAVIER ALOYSIUS TANGP6-NB DIVLong Jump1st Individual Placing at Local Event
M EASHAN KHANP4-ND DIVMulti-Skill2nd Individual Placing at Local Event
ETHAN DANIAL KOOLP4-ED DIVShot Put6th Individual Placing at Local Event
JASON ABE EMMANUEL MANIVANNAN ARUNP4-ED DIVShot Put8th Individual Placing at Local Event
DARIUS LAIP5-EC DIVShot Put3rd Individual Placing at Local Event
TAN CAYDEN (CHEN ZHELEI)P5-HC DIVShot Put8th Individual Placing at Local Event
LEE SHI EN KINGSTONP5-PC DIVShot Put2nd Individual Placing at Local Event
LAM JIA LONG JAYDENP6-AB DIVShot Put7th Individual Placing at Local Event
LEROY ANDRE CHNG CHONG KAIP6-EB DIVShot Put3rd Individual Placing at Local Event
WONG YAOLI CAELANP6-EB DIVShot Put6th Individual Placing at Local Event
Track & FieldSSP - SAA Track & Field Invitational Meet 2019JASON ABE EMMANUEL MANIVANNAN ARUNP4-ED DIVHigh Jump1st Individual Placing at Local Event
M EASHAN KHANP4-ND DIVHigh Jump2nd Individual Placing at Local Event
JONAH JUDE SEAH YONG LE (SHE YONGLE)P5-IC DIVHigh Jump4th Individual Placing at Local Event
ETHAN MICHAEL GROSVENORP5-NC DIVHigh Jump1st Individual Placing at Local Event
VELASQUEZ GABRIEL LAFUEP5-EC DIV60m7th Individual Placing at Local Event
KURT ANGEL HO WEI XIANP4-AD DIV50m4th Individual Placing at Local Event
VARGHESE ETHAN JOSEPHP4-AD DIV50m5th Individual Placing at Local Event
AHAN KAPILP6-AB DIVLong Jump6th Individual Placing at Local Event
XAVIER ALOYSIUS TANGP6-NB DIVLong Jump6th Individual Placing at Local Event
Track & FieldVictoria Cedar Alliance 2019KURT ANGEL HO WEI XIANP4-AD DIV4*100m Relay2nd Team Placing at Local Event
VARGHESE ETHAN JOSEPHP4-AD DIV4*100m Relay2nd Team Placing at Local Event
M EASHAN KHANP4-ND DIV4*100m Relay2nd Team Placing at Local Event
DARREN LUIZ TAN DE YANGP4-PD DIV4*100m Relay2nd Team Placing at Local Event
KIEFER HU CHENFENGP5-AC DIV4*100m Relay3rd Team Placing at Local Event
VELASQUEZ GABRIEL LAFUEP5-EC DIV4*100m Relay3rd Team Placing at Local Event
MUHAMAD ELFIEYAN DANI BIN MUHAMAD HUZAIRIP5-IC DIV4*100m Relay3rd Team Placing at Local Event
ETHAN MICHAEL GROSVENORP5-NC DIV4*100m Relay3rd Team Placing at Local Event
AUSTIN LIM KIM ENP6-HD DIV4*100m Relay1st Team Placing at Local Event
S VIRESH KUMARP6-HD DIV4*100m Relay1st Team Placing at Local Event
KOH YU-HAO, KYRONP6-ID DIV4*100m Relay1st Team Placing at Local Event
RAFAEL PEDRO ORTEGAP6-ID DIV4*100m Relay1st Team Placing at Local Event
ONG YAO WEI JAMESP4-AD DIV4*200m Relay1st Team Placing at Local Event
JASON ABE EMMANUEL MANIVANNAN ARUNP4-ED DIV4*200m Relay1st Team Placing at Local Event
LAM JING WEN JAVENP4-ID DIV4*200m Relay1st Team Placing at Local Event
SYED HULAIF BIN SYED MOHAMMADP4-ID DIV4*200m Relay1st Team Placing at Local Event
DANIEL RUDD CHIAP5-HC DIV4*300 Relay2nd Team Placing at Local Event
JEEVAN JOSHUA JEROMP5-HC DIV4*300 Relay2nd Team Placing at Local Event
UZAIR HAAMIDP5-HC DIV4*300 Relay2nd Team Placing at Local Event
TOBY REI TANADIP5-IC DIV4*300 Relay2nd Team Placing at Local Event
ETHAN DANIAL KOOLP4-EB DIVMedley Relay1st Team Placing at Local Event
ISAAC LOONG ZEN YUP4-EB DIVMedley Relay1st Team Placing at Local Event
FABIAN TAY YU ZHEP4-HB DIVMedley Relay1st Team Placing at Local Event
ORI TAN KAI RENP4-IB DIVMedley Relay1st Team Placing at Local Event
TELUKULA SOURENDRAP5-AC DIVMedley Relay1st Team Placing at Local Event
DANIEL RUDD CHIAP5-HC DIVMedley Relay1st Team Placing at Local Event
JEEVAN JOSHUA JEROMP5-HC DIVMedley Relay1st Team Placing at Local Event
NIGEL CHANG TOFTP5-HC DIVMedley Relay1st Team Placing at Local Event
Track & FieldNSG Track & Field Championships 2019S VIRESH KUMARP6-HB DIV100m Hurdles3rd Individual Placing at Local Event
AUSTIN LIM KIM ENP6-HB DIV100m5th Individual Placing at Local Event
RAFAEL PEDRO ORTEGAP6-IB DIV100m7th Individual Placing at Local Event
AUSTIN LIM KIM ENP6-HB DIV200m3rd Individual Placing at Local Event
RAFAEL PEDRO ORTEGAP6-IB DIV200m4th Individual Placing at Local Event
JEEVAN JOSHUA JEROMP5-HC DIV300m5th Individual Placing at Local Event
TOBY REI TANADIP5-IC DIV300m6th Individual Placing at Local Event
JEEVAN JOSHUA JEROMP5-HC DIV600m2nd Individual Placing at Local Event
TELUKULA SOURENDRAP5-AC DIV80m Hurdles7th Individual Placing at Local Event
ETHAN MICHAEL GROSVENORP5-NC DIV80m Hurdles6th Individual Placing at Local Event
JONAH JUDE SEAH YONG LE (SHE YONGLE)P5-IC DIVHigh Jump1st Individual Placing at Local Event
ETHAN MICHAEL GROSVENORP5-NC DIVHigh Jump7th Individual Placing at Local Event
S VIRESH KUMARP6-HB DIVHigh Jump1st Individual Placing at Local Event
XAVIER ALOYSIUS TANGP6-NB DIVHigh Jump5th Individual Placing at Local Event
TELUKULA SOURENDRAP5-AC DIVLong Jump7th Individual Placing at Local Event
JONAH JUDE SEAH YONG LE (SHE YONGLE)P5-IC DIVLong Jump4th Individual Placing at Local Event
AHAN KAPILP6-AB DIVLong Jump6th Individual Placing at Local Event
XAVIER ALOYSIUS TANGP6-NB DIVLong Jump4th Individual Placing at Local Event
DARIUS LAIP5-EC DIVShot Put4th Individual Placing at Local Event
LEE SHI EN KINGSTONP5-PC DIVShot Put2nd Individual Placing at Local Event
LEROY ANDRE CHNG CHONG KAIP6-EB DIVShot Put2nd Individual Placing at Local Event
AHAN KAPILP6-AB DIV4*100m Relay4th Team Placing at Local Event
AUSTIN LIM KIM ENP6-HB DIV4*100m Relay4th Team Placing at Local Event
S VIRESH KUMARP6-HB DIV4*100m Relay4th Team Placing at Local Event
KOH YU-HAO, KYRONP6-IB DIV4*100m Relay4th Team Placing at Local Event
RAFAEL PEDRO ORTEGAP6-IB DIV4*100m Relay4th Team Placing at Local Event
SEAN CHUA JAYANDRANP6-NB DIV4*100m Relay4th Team Placing at Local Event
KURT ANGEL HO WEI XIANP4-AD DIV8*50m Relay1st Team Placing at Local Event
ONG YAO WEI JAMESP4-AD DIV8*50m Relay1st Team Placing at Local Event
TAN WEN JUNP4-AD DIV8*50m Relay1st Team Placing at Local Event
VARGHESE ETHAN JOSEPHP4-AD DIV8*50m Relay1st Team Placing at Local Event
ETHAN DANIAL KOOLP4-ED DIV8*50m Relay1st Team Placing at Local Event
JASON ABE EMMANUEL MANIVANNAN ARUNP4-ED DIV8*50m Relay1st Team Placing at Local Event
SYED HULAIF BIN SYED MOHAMMADP4-ID DIV8*50m Relay1st Team Placing at Local Event
M EASHAN KHANP4-ND DIV8*50m Relay1st Team Placing at Local Event
DARREN LUIZ TAN DE YANGP4-PD DIV8*50m Relay1st Team Placing at Local Event
Art ClubSingapore Youth Festival 2019 (Art & Craft Exhibition)ALAM KUSHALP3-A  Certificate of Recognition
NGUYEN DINH HUU LOC SONYP3-A  Certificate of Recognition
AQMAR AKID BIN JUMA'LIP4-H  Certificate of Recognition
CYRUS POH WEE JUN (FU WEIJUN)P4-N  Certificate of Recognition
DAMIEN SOON EN TSEP5-A  Certificate of Recognition
LEE YILE, DYLANP5-E  Certificate of Recognition
JAMES ASHLEY LUKEP5-H  Certificate of Recognition
CHANG JI HENGP5-I  Certificate of Recognition
RoboticsFirst Lego League 2019 (Core Values Award)CHAN WYE YANG, JULIANP6-A  3rd Team Placing at Local Event
CHOO JUN HAN CADENP6-A  3rd Team Placing at Local Event
DAMHAUT JUSTINP6-A  3rd Team Placing at Local Event
OWEN YONG YOONG KANGP6-H  3rd Team Placing at Local Event
SwimmingNSG Swimming Championships 2019DARYL EMMANUEL SIM JUN WEIP3-ND DIV4x50m Freestyle Relay3rd Team Placing at Local Event
LIM CADENP4-AD DIV4x50m Freestyle Relay3rd Team Placing at Local Event
MARCEL KWEK (GUO JUNXIAN)P4-AD DIV4x50m Freestyle Relay3rd Team Placing at Local Event
TAN WEN JUNP4-AD DIV4x50m Freestyle Relay3rd Team Placing at Local Event
DARYL EMMANUEL SIM JUN WEIP3-ND DIV4x50m Medley Relay4th Team Placing at Local Event
LIM CADENP4-AD DIV4x50m Medley Relay4th Team Placing at Local Event
MARCEL KWEK (GUO JUNXIAN)P4-AD DIV4x50m Medley Relay4th Team Placing at Local Event
TAN WEN JUNP4-AD DIV4x50m Medley Relay4th Team Placing at Local Event
TAN WEN JUNP4-AD DIV50 Fly/50 Free3rd Individual Placing at Local Event
SailingNSG Sailing Championships 2019KENAN TAN KEE ZENP6-HSeniorOptimist1st Individual Placing at Local Event
TaekwondoNSG Taekwondo Championships 2019JONAS KRISNANTOP3-EJunior Kyorugi (Under 24kg)3rd Individual Placing at Local Event
JOSHUA KRISNANTO  P4-AJunior Kyorugi  (Under 28kg)1st Individual Placing at Local Event
NIGEL TAN XU YUANP3-HJunior Kyorugi  (Under 32kg)1st Individual Placing at Local Event
KANNAN MAHI DHARSHANP3-NJunior Kyorugi  (Under 36kg)3rd Individual Placing at Local Event
ETHAN TARWASOKONOP4-HJunior Kyorugi  (Under 48kg)2nd Individual Placing at Local Event
NIGEL TAN XU YUANP3-HJunior Poomsae ( Red 1 Black Stripe)5th Individual Placing at Local Event
NIGEL TAN XU YUANP3-HJunior Poomsae ( Red 2)2nd Individual Placing at Local Event
LEE YILE, DYLANP5-EJunior Poomsae ( Red 2)5th Individual Placing at Local Event
ISAAC KOHP3-EJunior Poomsae (Team Red 1 Black Stripe)1st Team Placing at Local Event
NIGEL TAN XU YUANP3-HJunior Poomsae (Team Red 1 Black Stripe)1st Team Placing at Local Event
LEE YILE, DYLANP5-EJunior Poomsae (Team Red 1 Black Stripe)1st Team Placing at Local Event
JOSHUA GABRIEL CHAN KAI ENP6-ESeniorPoomsae ( Blue 3 Red Stripe)2nd Individual Placing at Local Event
FootballJunior Josephian Football Fives 2019 ASHESH RATNARAJAHP3-AJunior Under 9s1st Team Placing at Local Event
ISAAC MATTHEW SAW TIAN ZHIP3-AJunior Under 9s1st Team Placing at Local Event
SCULLY DYLAN FRANCISP3-AJunior Under 9s1st Team Placing at Local Event
AYMANN ARIS BIN AZHAR ARISP3-EJunior Under 9s1st Team Placing at Local Event
DANISHK SURAJ NANWANIP3-EJunior Under 9s1st Team Placing at Local Event
TYLER TAN (CHEN YIDA)P3-HJunior Under 9s1st Team Placing at Local Event
SHAYNE LIMP3-IJunior Under 9s1st Team Placing at Local Event
ARISH AIMAN BIN HAIRIL AKMALP3-NJunior Under 9s1st Team Placing at Local Event
RAYN HAKEEM BIN AZLANP4-EJunior Under 10s4th Team Placing at Local Event
AAQIL S/O ABUTHAHIRP4-HJunior Under 10s4th Team Placing at Local Event
DELVAN S/O SILVA KUMARP4-HJunior Under 10s4th Team Placing at Local Event
ETHAN JAMES MCKENDRICKP4-HJunior Under 10s4th Team Placing at Local Event
ETHAN TARWASOKONOP4-HJunior Under 10s4th Team Placing at Local Event
FARIS MUKHRIZ JOHARIP4-HJunior Under 10s4th Team Placing at Local Event
JONATHAN ZHENG-YU KEMPERP4-HJunior Under 10s4th Team Placing at Local Event
ADEN CHUA (CAI YIDA)P5-AJunior Under 11s2nd Team Placing at Local Event
TAN KAYNE JINP5-AJunior Under 11s2nd Team Placing at Local Event
ASHTON GORDON DREWP5-EJunior Under 11s2nd Team Placing at Local Event
RAJAN SHREYAS RAMKISHENP5-EJunior Under 11s2nd Team Placing at Local Event
KUMAR RISHABHP5-HJunior Under 11s2nd Team Placing at Local Event
SHAURYAVIR VIKRAM SINGHP5-NJunior Under 11s2nd Team Placing at Local Event
AFIQ ALFIAN BIN HAIRIL AKMALP5-PJunior Under 11s2nd Team Placing at Local Event
FAREL BIN YAZIDP5-PJunior Under 11s2nd Team Placing at Local Event
KIERAN TANP6-ASeniorUnder 12s1st Team Placing at Local Event
OLIVER TAN KEAN ANP6-ESeniorUnder 12s1st Team Placing at Local Event
SAMUEL TAN KEAN EEP6-ESeniorUnder 12s1st Team Placing at Local Event
WONG ZHANG YU JAYDENP6-ESeniorUnder 12s1st Team Placing at Local Event
RAYAN MALIQUE BIN ADEELP6-ISeniorUnder 12s1st Team Placing at Local Event
MOHAMED HAFEEZ BIN MOHAMED ALIP6-NSeniorUnder 12s1st Team Placing at Local Event
SHAMEER KHAN BIN MEHBOOB KHANP6-PSeniorUnder 12s1st Team Placing at Local Event
FootballFAS East Zone Parkview Fiesta 2019ISAAC LOONG ZEN YU4E  2nd Team Placing at Local Event
AAQIL S/O ABUTHAHIR4H  2nd Team Placing at Local Event
ETHAN TARWASOKONO4H  2nd Team Placing at Local Event
JONATHAN ZHENG-YU KEMPER4H  2nd Team Placing at Local Event
NAYLAN MURALI4H  2nd Team Placing at Local Event
MICAH THOMAS BROOM4N  2nd Team Placing at Local Event
DARREN LUIZ TAN DE YANG4P  2nd Team Placing at Local Event
LUKE LIM4P  2nd Team Placing at Local Event
ANISH NEEL PERERA5I  2nd Team Placing at Local Event
TYLER JEROME MORTON REGINALD5N  2nd Team Placing at Local Event
Chess60th National Inter-School Team Chess Championships 2019TEE GENG KAI4A Under 10 Open2nd Team Placing at Local Event
FABIAN TAY   4H Under 10 Open2nd Team Placing at Local Event
MORGAN CHEN4P Under 10 Open2nd Team Placing at Local Event
MAX NEO2P Under 10 Open2nd Team Placing at Local Event
SwimmingSPSSC Swimming D Division Trials 2019TAN WEN JUNP4-AD DIV25 Meter Freestly D Division2nd Individual Placing at Local Event
TAN WEN JUNP4-AD DIV25m Fly 25m Free2nd Individual Placing at Local Event
MARCEL KWEK (GUO JUNXIAN)P4-AD DIV25m Freestyle4th Individual Placing at Local Event
MARCEL KWEK (GUO JUNXIAN)P4-AD DIV25m Butterfly15th Individual Placing at Local Event
LIM CADENP4-AD DIV25m Breaststroke3rd Individual Placing at Local Event
LIM CADENP4-AD DIV25m Breaststroke 25m Free4th Individual Placing at Local Event
DARYL EMMANUEL SIM JUN WEIP3-ND DIV25m Freestyle12th Individual Placing at Local Event
MARCEL KWEK (GUO JUNXIAN)P4-AD DIV4x25m Freestyle Relay1st Team Placing at Local Event
DARYL EMMANUEL SIM JUN WEIP3-ND DIV4x25m Freestyle Relay1st Team Placing at Local Event
LIM CADENP4-AD DIV4x25m Freestyle Relay1st Team Placing at Local Event
TAN WEN JUNP4-AD DIV4x25m Freestyle Relay1st Team Placing at Local Event
Cup StackingWSSA SG Inter-School Sport Stacking Face-Off 2019SAMUEL TAN KEAN EE6E Inter-School Challenge1st Team Placing at Local Event
OLIVER TAN KEAN AN6E Inter-School Challenge1st Team Placing at Local Event
CHRISTOPHER WILLIAM BEGBIE6E Inter-School Challenge1st Team Placing at Local Event
Cup StackingWSSA SG Open Sport Stacking Championships 2019SAMUEL TAN KEAN EE6E Inter-School Challenge1st Team Placing at Local Event
OLIVER TAN KEAN AN6E Inter-School Challenge1st Team Placing at Local Event
CHRISTOPHER WILLIAM BEGBIE6E Inter-School Challenge1st Team Placing at Local Event
TennisNSG Tennis Championships 2019JUSTIN KAI-YI LIE     P3-AJunior Tier 1 Green Singles2nd Individual Placing at Local Event
DYLAN JAMES GAN JING KAI        P5-A Junior Tier 2 Green Singles3rd Individual Placing at Local Event